Tlenoterapia jest nieinwazyjną metodą leczenia polegającą na znacznym zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym przez pacjenta powietrzu. Zabiegi tego typu wykorzystywane są w przypadku terapii wielu schorzeń, a nawet jako sposób na regenerację ciała po intensywnym wysiłku fizycznym. Jednym z rodzajów tlenoterapii jest tlenoterapia hiperbaryczna. Odbywa się ona w specjalnie do tego stworzonych komorach hiperbarycznych. Przekonaj się, na czym polega leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej i jakie korzyści niesie.
Na czym polega leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej?
Terapia w komorze hiperbarycznej jest metodą leczenia polegającą na oddychaniu silnie nasyconym tlenem podawanym pacjentowi w warunkach zwiększonego ciśnienia. Urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest komora hiperbaryczna. Przebywanie w niej pozwala skutecznie wysycić wszystkie tkanki organizmu ludzkiego tlenem, który przenika do czerwonych krwinek, osocza, układu limfatycznego oraz płynu mózgowo-rdzeniowego. Podwyższone ciśnienie oddziałujące w komorze pozwala, by tlen przeniknął nawet do tych miejsc w ciele, do których na co dzień nie ma on szans dotrzeć. Leczenie tlenem pobudza uśpione komórki i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie. Umożliwia również zwiększenie możliwości regeneracyjnych organizmu oraz przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo tlenoterapia spowalnia wszelkie procesy starzenia, leczy infekcje bakteryjne oraz zmniejsza stany zapalne. Warto również wspomnieć, że zabieg w komorze hiperbarycznej jest całkowicie bezbolesny i zawsze odbywa się w obecności wykwalifikowanego personelu.
Komu zaleca się leczenie tlenem?
Zabiegi leczenia tlenem w komorze hiperbarycznej są niezwykle wszechstronne i mogą pomóc w leczeniu i łagodzeniu objawów wielu schorzeń i urazów, w tym między innymi:
- Choroby układu nerwowego, w tym migreny, depresja, choroba Alzheimera i Parkinsona: tlenoterapia poprawia odnowę tkanki mózgowej oraz przyspiesza procesy regeneracji psychoruchowej i skutecznie poprawia nastrój chorego.
- Choroby laryngologiczne, w tym nagła głuchota: tlen podany pod ciśnieniem poprawia krążenie krwi oraz stwarza lepsze warunki regeneracyjne środkowych struktur ucha.
- Choroby układu oddechowego, w tym zatrucie tlenkiem węgla: jak najszybsza tlenoterapia w takim przypadku może uratować życie pacjenta.
- Choroby układu krążenia, w tym miażdżyca i nadciśnienie: tlenoterapia dotlenia tkanki i narządy, poprawiając krążenie krwi.
- Choroby układu kostnego: terapia tlenem zmniejsza obrzęk tkanek oraz zwiększa poziom komórek macierzystych odpowiedzialnych za procesy gojenia i regeneracji.
- Choroby układu immunologicznego: zwiększenie ilości tlenu w organizmie hamuje procesy upośledzenia układu odpornościowego oraz zwiększa możliwości regeneracji.
- Choroby układu pokarmowego oraz leczenie otyłości: tlen dostarczony pod ciśnieniem pobudza procesy życiowe oraz przyspiesza metabolizm.
- Choroby układu moczowego: terapia tlenem zwiększa ilość leukocytów w organizmie, a także przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
- Choroby dermatologiczne, w tym łuszczyca, owrzodzenia, oparzenia, odmrożenia: tlenoterapia w komorze przyspiesza gojenie się ran skóry oraz zmniejsza stan zapalny.
- Stopa cukrzycowa: tlenoterapia przyspiesza gojenie się rany oraz poprawia stan miejscowy, co prowadzi do zapobiegania amputacji stopy.
Leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej jest również niezwykle popularne w przypadku sportowców i osób hobbystycznie uprawiających różnego rodzaju sporty. Terapia tlenem pod ciśnieniem gwarantuje przyspieszenie regeneracji po wysiłku, redukuje deficyty tlenowe i efekty zakwaszenia mięśni.
Jak wygląda leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej?
Tlenoterapia hiperbaryczna może przynieść znaczne efekty, jednak tylko w przypadku systematycznego leczenia. Jednorazowy zabieg może trwać od 45 do 90 minut, a liczba zabiegów w serii powinna wynieść od 10 do nawet 60, w zależności od schorzenia. W trakcie zabiegu ciśnienie komory jest zwiększane stopniowo i podtrzymywane na poziomie docelowym przez główną część zabiegu. Przed zakończeniem procedury ciśnienie w komorze stopniowo obniża się aż do wartości ciśnienia atmosferycznego. Z uwagi na fakt, iż w trakcie leczenia tlenem zostaje osiągnięte ciśnienie powyżej 1,5 ATA, zabieg wymaga stałej obecności ratownika medycznego kontrolującego wszelkie procesy. Dodatkowo pacjent ma możliwość porozumiewania się z personelem za pomocą interkomu. Bezpośrednio przed samym zabiegiem pacjent powinien przebrać się w wygodne, bawełniane ubranie oraz zdjąć biżuterie i buty. Wskazane jest również skorzystanie z toalety i wypicie niewielkiej ilości wody. Warto równie wspomnieć, że do wnętrza komory nie można wnosić przedmiotów takich jak: telefon komórkowy, baterie, termometry, zapałki, zapalniczki czy materiały metalowe. Aby dokonać rezerwacji, przejdź na stronę https://komorahiperbaryczna.slupsk.pl/kontakt/ i skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Naszym klientom oferujemy atrakcyjne cenowo pakiety zabiegów tlenoterapii oraz pomoc na każdym etapie sesji. Pacjentom proponujemy zabranie ze sobą książki czy notatek. Udostępniamy również głośnik, który można podpiąć do telefonu i wygodnie słuchać muzyki, podcastów czy audiobooków, tak by zapewnić jak najwyższy komfort zabiegu.