Tlenoterapia hiperbaryczna a migrenowe bóle głowy

Migrena to jedna z chorób cywilizacyjnych, która każdego roku dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa. Według badań z powodu tego poważnego schorzenia neurologicznego cierpi nawet od 10 do 20% całej populacji. Co więcej, jak do tej pory nie poznano wszystkich mechanizmów, które wywołują migrenę, dlatego nie jesteśmy w stanie skutecznie leczyć jej na stałe. Pomimo że przebieg napadów migrenowych u większości pacjentów wygląda tak samo, to przyczyny pojawiania się bólu bywają różne. Istnieją, jednak sposoby na łagodzenie tych dolegliwości, takie jak chociażby tlenoterapia hiperbaryczna, która jest w stanie szybko minimalizować dolegliwości bólowe towarzyszące napadom migrenowym.

Czym jest migrena i jak się objawia?

Migrena jest poważnym schorzeniem neurologicznym, którego najbardziej charakterystycznym objawem jest napadowy ból pojawiający się w odstępach co kilka dni lub tygodni i trwający od 4 do nawet 72 godzin. Ból ten jest najczęściej jednostronny i umiejscowiony za gałką oczną, na skroni lub czole. Bywają również przypadki, gdy ból ten nabiera postaci obustronnej lub naprzemiennej. Typowe jest również to, że dolegliwości te są na tyle silne, że potrafią skutecznie wykluczyć chorego z codzienności.

Istnieją dwie teorie dotyczące przyczyn powstawania migreny. Pierwsza z nich zakłada, że winne są nieprawidłowości w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Według tej teorii informacje płynące z miejsc lokalizacji bólu, czyli oka, skroni oraz tyłu głowy są zmieniane na „fałszywe”, co powoduje odpowiedź bólowa ze strony centralnego układu nerwowego. Z kolei druga teoria zakłada chroniczną, patologiczną aktywność mięśni odpowiedzialnych za poruszanie żuchwą oraz żucie pokarmów. W wyniku stresu i szybkiego tempa życia pacjent nieświadomie zaciska szczęki np. w trakcie snu, co wywołuje tzw. bruksizm. Tak silna praca żuchwy prowadzi do wielu zmian zwyrodnieniowych stawu skroniowo-żuchwowego oraz może być przyczyną migrenowego bólu głowy.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu migrenowych bólów głowy

Tlenoterapia to rodzaj oddziaływania leczniczego polegający na zwiększeniu ilości tlenu dostarczanego do komórek naszego organizmu. Jest to zabieg nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny i wspaniale dotleniający cały nasz organizm. Pozwala na niwelowanie wielu dolegliwości związanych ze zbyt małą ilością tlenu w ciele. Korzystnie wpływa również na zmianę poziomu serotoniny oraz neuropeptydu o nazwie substancja P., która związana jest z atakami bólu. Niestety zabieg tlenoterapii nie jest w stanie całkowicie wyleczyć migreny. Nie ma bowiem jednego, skutecznego leku na to schorzenie. Jednak zabiegi w komorze hiperbarycznej pozwalają na znaczące zmniejszenie dolegliwości bólowych, co potwierdzają badania prowadzone przez dr. Gustavo Javiera Breitbarta – specjalisty z dziedziny hiperbarii.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu migrenowych bólów głowy

Bóle towarzyszące napadom migreny są w stanie prawdziwie wyniszczyć chorującego. Doprowadzają do mdłości i wymiotów, wywołują nadwrażliwość na zapachy i światłowstręt. Nierzadko pacjent czuje się tak źle, że jest zmuszony do wielogodzinnego przebywania w łóżku.  Leczenie przy pomocy tabletek przeciwbólowych może przynieść chwilową ulgę, jednak ich długotrwałe przyjmowanie nie jest niczym dobrym dla naszego organizmu. W tej sytuacji lekarze nieustannie poszukują sposobów łagodzenia napadów migrenowych przy pomocy akupunktury, akupresury czy aromaterapii. Coraz większą popularność w leczeniu migreny zdobywa również zabieg tlenoterapii hiperbarycznej.

W jaki sposób tlenoterapia może pomóc osobom cierpiącym na migreny?

Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej jest w stanie przerwać lub znacząco złagodzić trwający już napad migrenowy. Dzieje się tak, ponieważ dostarczenie do mózgu dodatkowej dawki tlenu obkurcza naczynia krwionośne, przynosząc pacjentowi ulgę. Zabieg trwa od 45 minut do godziny, a ciśnienie podawane w trakcie tlenoterapii jest 2,5 razy większe, niż to w atmosferze. Skuteczność zabiegu potwierdzają liczne badania. Jedno z nich zostało przeprowadzone już w 1995 roku, gdzie poddano testom 20-osobową grupę chorych. Połowa przyjmowała standardowy tlen, zaś druga połowa została poddana zabiegowi tlenoterapii hiperbarycznej. Co ciekawe aż 9 na 10 pacjentów z drugiej grupy doświadczyło poprawy swojego stanu. Następnie tlenoterapii poddano również chorych z pierwszej grupy, gdzie po zakończonym zabiegu wszyscy stwierdzili wyraźną ulgę w bólu.